Turizm

İlçemizin sahip oldugu sifali sulari ,ilçe merkezimize 23 kilometre mesafede olan Denizkent ve büyük bir alana yayilmis ve kendine has agaçlariyla parkimiz ile Gönen ‘imiz büyük bir turizm potansiyeline sahiptir.

  İlçemiz turizminin lokomotifi kaplica turizmi olup yilda ortalama ikiyüzbini askin insan romatizma ve kireçlenme hastaliklarinin tedavisi için ilçemize gelmektedir.

  Son yillarda hanimlarimizin el emegi meshur igne oyalari ve çeyiz ürünlerinden almak için çok sayida insan da ilçemize gelmektedir.

  Yüzde seksenalti hissesi Gönen Belediyesine ait olan Gönen Kaplicalari Isletmesi Anonim Sirketi bünyesinde bulunan 5 adet otelde (Yildiz Otel, Park Otel, Yesil Otel, Günes Otel, Derman Otel) toplam 748 yatak bulunmaktadir. Ayrica belediye tarifeli yedi otelde de toplam yatak sayisi 266 dir. Bunlara ilave olarak pansiyonculuk oldukça yaygin olup mevcut 16 pansiyonun yatak kapasitesi 550 civarinda olup birçok ailede evlerini yaz aylarinda pansiyon olarak kiraya vermektedir. Eksidere köyünde bulunan Dag Ilicasinda bulunan tesislerde de 200 yatak mevcutur. 

  Yine ilçemiz civarinda bulunan Dereköy Alabalik Çiftligi, Gönen ‘e yaklasik 25 kilometrede bulunan Karapinar Alabalik Çiftligi ve Geyikli Köyünde bulunan Alabalik Çiftligi yerli ve yabanci turistlere ve yöre halkina nefis tatlar ve dogal güzellikleriyle hizmet vermektedir.

  Babayaka Kalesi,Dereköy Kalesi, Alacaoluk Kalesi, Güvercinli Köprü olarak bilinen Büyük Iskender tarafindan yaptirilan Köprü, ilçemizin baslica tarihi kalintilaridir. Kaplicalar bölgesinde Park Otel ’in yaninda Bizans Mozaiklerinin, tarihi hamamin ve diger bazi tarihi eserlerin bulundugu açik hava müzesi bulunmaktadir.

  Ayrica ilçemize bagli 90 civarinda köy de dogal ve tarihi güzellikleri, sicakkanli insanlari ile gezilmesi ve görülmesi gerekli yerlerdir.