Gönende Ticaret

Gönen, Türkiye ‘nin sanayi ve ticaret merkezi olan Marmara Bölgesinin kuzeyinde yer almakta olup, son derece verimli topraklara sahip Gönen Ovası, şifalı suları, İlçe merkezine 26 kilometre mesafede bulunan Denizkent sayfiye yeri, iğne oyaları, çeyiz ürünleri ile hızlı bir ticari hayata sahiptir. İlçemize bağlı 90 civarında köyde ticari hayata ayrı bir hareket katmaktadır.

  Basta romatizma ve kireçlenme hastalıklarının tedavisinden yararlanmak için özellikle Gönen Kaplıcalarına ve diğer otel ve pansiyonlar ile Dağ Ilıcasına gelen turistler ilçemiz ticaretini etkileyen en önemli faktördür.

  Verimli topraklar üzerinde yer alan ilçemizde tarım ve hayvancılıkta son derece gelişmiş tekniklerle yapılmakta olup özellikle İstanbul basta olmak üzere çevre il ve ilçelerin et ve tarım ürünleri ile işlenmiş deri mamulleri ihtiyacinin büyük bir bölümü ilçemiz tarafından karşılanmaktadır.

  Yine Gönen ‘li hanımlarımızın el emeği iğne oyaları, imalatçilarimizin çeyiz ürünleri de ilçe ticaretinde önemli bir yere sahiptir.

  İlçemizde Salı günleri kurulan Pazar, Cuma günleri kurulan Karşıyaka Mahallesi semt pazarı, 16 Haziran Gönen Panayırı, 6 Eylül de yapılan kurtuluş senlikleri ticari hayatin en yoğun yaşandığı zamanlardır.

  İlçe merkezinde 2400 civarında ticarethane, 10 adet banka şubesi mevcuttur.